APlusLift HW-10KOH-A 10000LB Two Post Overhead Clear Floor Car Lift/Industry Leading 3 Year Warranty
Industry-leading 3-YEAR WARRANTY
Combo (symmetrical and asymmetrical) Arm Assembly with Adjustable Screw Pads!
One Set of 4″ Tall Truck Adapters Included; 6’9″ Lift Height Maximum with Truck Adapters
All Robot Welded Structure with Durable Powder Coated Finish
Specifications
Model
HW-10KOH-A
(This Model)
AP-10SR
(for Comparison)
Manual
HW-10 KOH- A manual
AP-10SR Manual
Style
Overhead
Overhead
Lock Release
Double Point Release
Single Point Release
Warranty
3 Years (36 months)
3 Years (36 months)
Lifting Capacity
10,000 LB
10,000 LB
Overall Height
143 3/16″
143 3/16″
Overall Width
Maximum Lift height with Truck Adapters
81″
81″
Maximum Lift height without Truck Adapters
75″
75″
Maximum lift height from bottom of the arm to the ground
71″
71″
Minimum Height of Adjustable Pads from Ground
4″
4″
Drive Through Width (Carriage to Carriage)
100″
100″
Column to Column Width
109″
109″
Column Cross Section
11″L x 7″W
11″L x 7″W
Driving Mode
Dual hydraulic cylinders, chain drive
Motor
220V Single Phase 3HP 10A (recommend a 30A breaker)
Hydraulic Oil
3-5 gallons AW32/AW46 (not included)
Time to full rise
50 seconds
50 seconds
Shipping Weight
1400 LB and 120 LB
Shipping package size
113″L x 22″W x 40″ H
113″L x 22″W x 40″H (Car Lift)
38″L x 17″W x 14″ H (2 ft Height Extension Crate)
Concrete Requirement
6″ thick at 3500 psi reinforced with fiberglass or steel (4″ thick for vehicles 9000LB and below)
Parts Included
4 pieces of adjustable screw pads
4 pieces of 4″ tall truck adapters (height extensions)
10 anchor bolts
10 shims
2 tool trays
2 toe guards
Arm Assembly
Combo (symmetrical and asymmetrical) Arm Assembly
Front Arms
Straight Front 3 Stage reach from 22 7/8″ to 42 5/8″
Back Arms
Straight Rear 2 Stage reach from 33 5/8″ to 52 7/8″
Column Steel Thickness
Carriage Steel Thickness
Carriage Yoke Thickness
9/16″
Arm Steel Thickness
Base Plate Steel Thickness
5/8″
Model
HW-10KOH-A
(This Model)
Features
CE Certified Lift Structure and Hydraulic System
Third-party tested with a dynamic load capacity of 115%
Third-party tested with a static load capacity of 150%