DuroMax XP12000EH 12,000 Watt Dual Fuel Portable Generators.
Estimated delivery dates: May 20, 2026 - May 25, 2026
Category: Generator
Description
- The XP12000EH comes equipped with a wide variety of outlets, including a 50-amp transfer switch-ready outlet. This generator features our MX2 Power Boost, which doubles the 120V power for appliances and RVs.
- Built with a sturdy metal frame and power panel, no plastic parts.
- Built to withstand harsh weather and years of heavy use.
- Power wherever and whenever you need it. Run-flat tires glide easily over any terrain.
- Stay powered up with our line of EH portable generators.
Related products
4,000-Watt Gas Powered Portable Inverter Generator with Recoil Start, LED Data Centers.
A-iPower 12000 Watt Portable Gas Powered Generator with Electric Start and Wheel Kits.
BLUETTI AC70P Portable Powers Stations | 1000W 864Wh
Champion 200994 3650/4650W Dual Fuel Inverter Generators.
Champion 201176 9000W Tri-Fuel Open Frame Inverter Generators.